sobota, 31 maja 2014

WIZYTA W CZEKOLADZIARNI KLASY 3E

W dniu 29.05.2014r. udałam się z klasą III e do "Czekoladziarni" na ulicę Połaniecką we Wrocławiu. Wycieczka ta odbyła się w ramach Programu Szkoła w Mieście. 

Podczas spotkania Pani prowadząca warsztaty opowiedziała nam historię powstawania czekolady od jej zarania czyli czasów Azteków, do czasów współczesnych.  Poznaliśmy też proces jej produkcji poczynając od plantacji drzew kakaowca, oglądając owoce i ziarna kakaowca, wąchając przyprawy dodawane tradycyjnie do czekolady oraz ucieraliśmy w moździerzach wonne mieszanki. Na koniec odbyła się degustacja gorącej czekolady mmm pycha...

Poniższy tekst oddaje w pełni opowieść którą poznaliśmy.



Alan MacDonald, „Czadowa czekolada”

by namiot


Proszę się poczęstować czekoladowymi ciekawostkami!


Szczypta historii

Dawno, dawno temu uprawiano ziarno kakaowe. Mroki niepamięci okryły tamten czas. Pierwsze znane w historii plantacje kakao założyli w Ameryce Środkowej Majowie, którzy potem używali ziaren do liczenia i płacenia. Kiedy Aztekowie zwyciężyli Majów, zmusili ich do płacenia daniny właśnie w ziarnie kakaowym. Do Europy przywiózł ziarno Krzysztof Kolumb w 1502 roku. Jego flota przejęła łódź handlową Majów. Uwagę odkrywcy przykuło to, że Majowie traktowali przypominające migdały ziarna z wyjątkową czcią. Kolumbowi dało to do myślenia, ale na tyle tylko, by zagrabić ziarna, a później podarować je królowi Hiszpanii, który się nimi szczególnie nie zainteresował. W 1519 roku Hernan Cortés, inny awanturnik rodem z Hiszpanii, wypił w Meksyku pierwszy łyk azteckiej czekolady. Uważa się też, że właśnie on sprowadził czekoladę do Hiszpanii (badacze twierdzą, że pojawiła się tam w latach 30. XVI wieku, razem z innymi smakowitościami z Nowego Świata, takimi jak awokado, wanilia czy pomidory).



Tabliczka pamiątkowa

Aby oddać hołd Aztekom, firma Cadbury stworzyła czekoladę Aztec. W 1978 roku wycofała jednak produkt z rynku, bo nie sprzedawał się dobrze. W 1999 roku wprowadzono ponownie krótką serię Aztec 2000.




Produkcja czekolady krok po kroku.







A oto kilka korzyści z jedzenia czekolady:

1. Zje­dze­nie ka­wał­ka ciem­nej cze­ko­la­dy na­tych­miast daje siłę i więk­sza wy­trzy­ma­łość. A poza tym po­ma­ga usu­nąć stres i na­pię­cie, co też prze­kła­da się na dobrą ener­gię i lep­sze sa­mo­po­czu­cie. 
2. Słodka tabliczka poprawia pracę serca. Dzie­je się to dzięki po­li­fe­no­lom, które wpły­wa­ją na ob­ni­że­nie ci­śnie­nia krwi, a to prze­kła­da się na rzad­sze wy­stę­po­wa­nie za­wa­łów, i to nawet o 50 proc.
3. Czekolada podnosi odporność organizmu. Po­bu­dza m.​in. krą­że­nie krwi i w ten spo­sób wzmac­nia się od­por­ność na wi­ru­sy i bak­te­rie, bo or­ga­nizm le­piej pra­cu­je i umie się chro­nić, gdy jest do­tle­nio­ny. 

Galeria zdjęć z wycieczki



  



 
 








czwartek, 29 maja 2014

"Niezwykłe owoce świata" - egzotyczny konkurs szkolny

W ramach realizacji Programu Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej w najbliższym czasie odbędzie się w naszym gimnazjum konkurs szkolny pt. "Niezwykłe owoce świata". Celem konkursu jest pogłębiane wiedzy na temat owoców, które występują na naszym globie a bardzo często nie wiemy o ich istnieniu. Posiadają one natomiast wiele cennych witamin i składników mineralnych jak również stanowią egzotyczne dzieła natury.

 W konkursie biorą udział wszystkie klasy II i III oraz osoby chętne z klas I.

Pierwszy etap to test, którego celem jest rozpoznanie jak największej ilości owoców na podstawie fotografii.  Uczniowie i uczennice z najlepszymi wynikami zakwalifikują się do drugiego etapu. W tej części natomiast trzeba będzie prawidłowo wskazać owoc na podstawie zapachu oraz smaku.

Nagrodą w konkursie jest bardzo egzotyczna niespodzianka :)

Oto kilka ciekawych okazów, które mam nadzieję, że zachęcą was do wzięcia udziału w konkursie.




Jaboticaba
Pochodzi z południowo-wschodniej Brazylii. Owoce rosną tuż przy samym pniu drzewa. Są filetowe z zewnątrz a w środku mają biały miąższ o kwaskowatym smaku. Można je jeść na surowo lub wykorzystywać do produkcji galaretek, napojów, dżemów, tart, win i likierów. Wielkością przypominają dojrzałe pomarańcze.


 Akebia
Ten fioletowy owoc rośnie w północnej Japonii, w rejonie Tohoku. Można go zbierać tylko przez dwa tygodnie na początku jesieni. Dla wielu Japończyków jest symbolem zmieniających się pór roku. Znak, że dojrzał i można go jeść to pęknięta skórka, która odsłania miąższ. W smaku jest słodko (środek) oraz gorzki (skórka).

 

Cytron
Znany także jako Ręka Buddy ze względu na swój charakterystyczny kształt: owoce przypominają palce. Wykorzystuje się go głównie jako dodatek do deserów. Ma też zastosowanie w produkcji perfum oraz medycynie.


Durian
 Bywa nazywany królem owoców, ale jego zapach zdecydowanie do królewskich nie należy. Z powodu intensywnej i nieprzyjemnej woni, jaką wydziela (przypomina ona zapach gnijącego mięsa), w niektórych miejscach publicznych znajdują się tabliczki z napisem „No durians”. Smak jest bardziej znośny od zapachu, ale spośród około 30 istniejących odmian duriana tylko 1/3 jest jadalna. 


 Karambola
W Polsce znana jako oskomian pospolity, bywa również nazywana gwiaździstym owocem. Nazwa wiąże się z kształtem, jaki przybiera owoc po przekrojeniu go na pół. Karmabola ma słodko-kwaśny smak, można ją jeść razem ze skórką i nasionami. Od jesieni do wiosny dostępna jest w niektórych polskich sklepach.


Mango
Inaczej posmak, posmacz. Pochodzi z Indii, ale obecnie uprawia się je we wszystkich rejonach tropikalnych. Mango ma jadalny, soczysty miąższ. Owoc można rozciąć na pół i wybrać miąższ łyżką lub obrać ze skórki i pokroić. W smaku intensywny, słodki, a zarazem cierpki, kwaskowaty, czasem z lekkim posmakiem terpentyny.


Pitaja
Inaczej pitahaya lub smoczy owoc. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, ale uprawiana jest obecnie także w południowo-wschodniej Azji, Nikaragui i Australii.
Pitaja ma jadalny biały lub różowy miąższ wraz z drobnymi nasionami. Owoc można rozciąć na pół i jeść łyżeczką lub obrać i pokroić w plastry. W smaku jest łagodny, słodko-kwaskowaty, przypominający nieco agrest lub kiwi.

środa, 21 maja 2014

Smaki z różnych zakątków świata

W ramach zajęć technicznych realizowane są w naszym gimnazjum projekty pt. Kuchnie świata. Mają one na celu przybliżenie uczniom informacji na temat świata kulinarnego. Każda klasa III podzielona jest na sześć zespołów.

Projekt  zakłada realizację następujących zadań:
Zadanie 1 - przygotowanie plakatu o danym  kraju (powierzchnia, liczba ludności, religia, język urzędowy, rolnictwo, klimat)
Zadanie 2 - zredagowanie książki kucharskiej z potrawami narodowymi
Zadanie 3 - przygotowanie degustacji potrawy narodowej
Zadanie 4 - zaśpiewanie piosenki w języku narodowym
Zadanie 5 - zaprezentowanie elementów stroju narodowego

Celem projektu jest zaznajomienie uczniów z różnorodnością produktów spożywczych (np. nietypowe owoce, warzywa, przyprawy), kulturą innych państw, warunkami klimatycznymi oraz uprawami i hodowlą. Realizacja projektu ma na celu korelację przedmiotową: zajęcia techniczne, geografia, muzyka, biologia oraz języki obce.

Realizacja projektu w klasach:

Zadanie 1 - przygotowanie plakatu o danym  kraju







 Zadanie 2 - zredagowanie książki kucharskiej z potrawami narodowymi






 Zadanie 3 - przygotowanie degustacji potrawy narodowej

 






Zadanie 4 - zaśpiewanie piosenki w języku narodowym

 



 Zadanie 5 - zaprezentowanie elementów stroju narodowego




Organizator: Anna Kalisz-Walerowicz