piątek, 3 października 2014

16 PAŹDZIERNIKA
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

W związku ze Światowym Dniem Żywności zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję uwrażliwiająca uczniów oraz nauczycieli na problem marnowania żywności, wody oraz głodu i niedożywienia dzieci. 

Problemy związane z tymi tematami oraz ich rozwiązania zostały przedstawione na pracach wykonanych przez uczniów i uczennice klas 3B i 3C. Zapraszam do lektury. 









ZaPLONuj zmiany i gotuj w sposób, który pomaga innym !

 Zapraszamy do zapoznania się z metodą PLONowania zmian w swojej kuchni. Wypróbuj nasze metody i na stałe wprowadź je do swojego życia, po czym przekaż je innym - w ten sposób przyczynisz się do zapewnienia odpowiedniej ilości żywności wszystkim potrzebującym.



PLON to przede wszystkim praktyka. Poniżej znajdziesz wskazówki, w jaki sposób gotować, by pozytywnie wpływać na życie innych ludzi:

1. Nie marnuj jedzenia.

Cotygodniowe planowanie posiłków i sporządzanie listy zakupów w oparciu o przygotowany plan to doskonały sposób na ograniczenie ilości marnowanego jedzenia. Pomaga pamiętać, by przed wyjściem do sklepu sprawdzić zawartość lodówki i szafek kuchennych, a także uczy wykorzystywać resztki, zamiast automatycznie wyrzucać je do kosza. Na szczycie listy resztek najczęściej królują kanapki i zupy. Aromatyczny, niedzielny gulasz to tylko jedna z propozycji, pozwalająca spożytkować mięsne okrawki i pozostałe z tygodnia warzywa. Jeśli, będąc w restauracji, nie dasz rady zjeść wszystkiego, co zamówiłeś, poproś o zapakowanie. Lepiej wziąć na wynos, niż wyrzucić, szczególnie przy dzisiejszych cenach... Miej pod ręką samoprzylepne karteczki i umieszczaj je na każdej przygotowanej potrawie bądź napoczętym produkcie, zaznaczając na nich termin przydatności do spożycia. Poproś dzieci, by wymalowały na pojemniku na śmieci wielki, promienny uśmiech, oznaczający, że nie trafia tam nic, co nadaje się do jedzenia.

 2. Jedz produkty sezonowe.

Zachęć dzieci do zainteresowania się produktami sezonowymi, zakładając w ogrodzie lub na balkonie swój własny mini warzywnik. Zaopatrywanie się u lokalnych wytwórców, działających na niewielką skalę, nie jest kwestią jednoznaczną. Zasadniczo rzecz biorąc, produkty, które najszybciej tracą świeżość, najlepiej kupować od producentów miejscowych. Trzeba jednak pamiętać, że produkcja żywności w krajach rozwijających się stanowi źródło utrzymania dla milionów osób. Czas transportu pochodzących stamtąd produktów spożywczych to tylko jeden z czynników, mogących obniżać ich jakość; ważny jest także sam sposób przewożenia. Dlatego dystans, jaki żywność pokonuje od miejsca wytworzenia do obszaru zbytu, nie jest najlepszym miernikiem całkowitego wpływu transportu na jej jakość czy trwałość. Musimy przede wszystkim mieć świadomość, w jaki sposób różne produkty są wytwarzane, w jakich warunkach pracują zatrudnieni przy tym ludzie, i jak odbywa się ich transport. Dopiero wtedy, w oparciu o swój system wartości, będziemy mogli dokonywać świadomych, etycznych wyborów, dotyczących naszych zakupów.

 3. Mniej mięsa i nabiału.

Ubarw swój jadłospis, raz w tygodniu zastępując mięso warzywami. Masz mnóstwo wspaniałych możliwości; poeksperymentuj z różnymi daniami: warzywne burgery, omlety, zapiekanki... Jest w czym wybierać. Co zamiast nabiału? Spróbuj wyeliminować ze swoich ulubionych potraw produkty nabiałowe i zastąpić je innymi. Na przykład zamiast sera do sałatki dodaj awokado, na deser zamiast lodów na bazie śmietany, sięgnij po lody na bazie mleka kokosowego a do gotowania zamiast masła używaj oleju roślinnego lub oliwy.

 4. Wspieraj małych producentów żywności.

Produkty objęte kampanią Fair Trade przeważnie są łatwo rozpoznawalne dzięki logo, którym zostały oznaczone. Istnieją także specjalne certyfikaty – również posiadające własne logo – informujące konsumentów o sposobie wytworzenia danego produktu, a tym samym pomagające dokonywać etycznych wyborów i wspierać producentów, którzy dbają o równowagę ekologiczną swojego regionu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na tzw. żywność organiczną i ryby z kontrolowanych hodowli. Wspieraj lokalnych rolników, zaopatrując się na miejscowym targu w świeże warzywa, owoce i wiele innych produktów, wytwarzanych na niewielką skalę przez producentów z twojego regionu. Ich żywność doskonale smakuje, a brak fabrycznych opakowań umożliwia samodzielny wybór najładniejszych sztuk. Wykorzystaj swoją moc wpływu i wywieraj nacisk na koncerny spożywcze, by nie dyskryminowały drobnych gospodarstw rolniczych, oraz na polityków, by tworzyli warunki sprzyjające funkcjonowaniu tych gospodarstw.

 5. Gotuj z głową.

Spróbuj jak najczęściej przygotowywać potrawy, które nie wymagają korzystania z kuchenki, pieca czy mikrofalówki. Zaoszczędzisz prąd i wodę, a przy okazji będziesz mógł zaprosić do pomocy dzieci. Zachęć dzieci do jedzenia warzyw, układając różnokolorowe, warzywne obrazki i „buźki”. W miarę możliwości zrezygnuj z gotowania warzyw – surowe warzywa są zdrowsze i nawet smakują lepiej, gdyż zachowują wszystkie składniki odżywcze i swój naturalny aromat. Gotuj warzywa w minimalnej ilości wody, przykrywaj garnek pokrywką i zmniejszaj płomień, gdy tylko woda zacznie wrzeć. Te proste wskazówki pozwalają zaoszczędzić zarówno wodę, jak i energię. Wyłączaj urządzenia, których nie używasz, a najlepiej całkiem odłączaj je z prądu.

źródło:  http://www.pah.org.pl