poniedziałek, 22 grudnia 2014

DRUGIE ŚNIADANIE W SZKOLE
WAŻNY POSIŁEK DLA ZDROWIA DZIECKA



Ważnym elementem żywienia ucznia są posiłki jedzone w szkole. Proces nauki wymaga od organizmu dużego nakładu energii, której należy dostarczać regularnie. Drugie śniadanie nie jest posiłkiem obfitym, ma pokrywać 10-15% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka. Powinien być to jednak posiłek w pełni wartościowy i dostarczać dziecku wszystkie składniki odżywcze.

Rola II śniadania:

- dostarczenie organizmowi potrzebnej energii i składników pokarmowych;
-  wpływ na lepszą koncentrację, lepsze wyniki w nauce, rozwój intelektualny. Uczniowie, którzy nie spożywają drugiego śniadania częściej skarżą się na bóle głowy, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami;
-  wpływ na sprawność fizyczną, dobre samopoczucie;
-  kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

         Zdrowa kanapka
Drugie śniadanie to często po prostu gotowa kanapka. Zdrowa kanapka powinna zawierać:
Pieczywo pełnoziarniste – najlepiej podawać pieczywo razowe, graham, pumpernikiel – spożywanie pieczywa z grubego przemiału wpływa na regulowanie pracy przewodu pokarmowego, zapewnia odpowiednią podaż energii, białka, witamin z grupy B, magnezu, cynku i błonnika pokarmowego.
Produkty mleczne – są najlepszym źródłem wapnia, niedostateczna podaż wapnia może przyczyniać się do problemów z osiągnięciem prawidłowej masy kostnej w czasie wzrostu i rozwoju dziecka. Najlepszym dodatkiem do  śniadania  jest ser biały, plasterek żółtego sera, jogurt bądź kefir.
Produkty białkowe preferowane: wędlina chuda, mięsa pieczone.
Warzywa i owoce - dobrym dodatkiem do kanapki będzie sałata, cykoria, plasterki pomidora czy kawałki papryki. Do kanapki warto dołączyć obrane i pokrojone warzywa, tak przygotowane, aby dziecko mogło łatwo je zjeść np. pokrojone w słupki (papryka, marchewka, kalarepka) lub podane w całości (rzodkiewka, pomidorki koktajlowe). Można także dla urozmaicenia dać dziecku owoc sezonowy. Pokrojone owoce i warzywa dziecko może zabrać ze sobą w plastikowym pojemniku na żywność.
Napoje - napojami uzupełniającymi drugie śniadanie powinny być: woda mineralna, herbatki owocowe, soki owocowe i warzywne oraz napoje mleczne, które dodatkowo stanowią dobre źródło wapnia.
          
         Drugie śniadanie zamiast chipsów
Zjedzenie przez ucznia pełnowartościowego drugiego śniadania może w dużym stopniu ograniczyć sięganie po niekorzystne dla zdrowia przekąski takie jak: chipsy, batoniki, żelki, cukierki, słodkie bułki czy słone paluszki. Dzieci preferują słodycze oraz słone przekąski nie zawsze zdając sobie sprawę ze skutków nadmiernego spożycia tych produktów. Produkty te jedynie tłumią uczucie głodu nie dostarczając organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. To samo dotyczy słodkich napojów, których picie wypiera spożycie korzystnych dla zdrowia soków czy napojów mlecznych (mleko, kefiry, jogurty). Słodkie napoje mają ponadto duże ilości kalorii i niską wartość odżywczą. 

Posiłek dla całej rodziny!
 Bez czynnego udziału rodziców dziecko nie nauczy się jak racjonalnie przygotować drugie śniadanie. Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Jeśli rodzice nie jedzą rano śniadania, w pospiechu wybiegają z domu do codziennych obowiązków, trudno będzie przekonać dziecko aby spożywało ten posiłek. Dobrym pomysłem jest uczenie dziecka przygotowywania drugiego śniadania od pierwszych dni nauki w szkole. Dzieci młodsze mogą razem z rodzicami przygotowywać kanapkę lub uczestniczyć w zakupach podczas których ustalamy z dzieckiem co chciałoby zabrać do szkoły na drugie śniadanie. W przypadku starszych dzieci możemy umówić się, że każdy członek rodziny raz w tygodniu przygotuje drugie śniadanie dla wszystkich.
Ważne jest abyśmy pamiętali, że zdrowe drugie śniadanie nie wymaga dużych nakładów finansowych ani organizacyjnych. Dobre nawyki żywieniowe zaprocentują w przyszłości i przygotowanie śniadania nie będzie problemem.

Urozmaicajmy!
            Nawet najlepsze kanapki mogą się znudzić. Kanapkę możemy zastąpić inną pełnowartościową potrawą np. ciastem warzywnym, sałatką z kaszy jaglanej czy gryczanej. Warto potrawę przygotować razem z dzieckiem co dodatkowo sprawi, że nasza pociecha z chęcią zje drugie śniadanie w szkole. Sałatkę lub surówkę najlepiej zapakować w plastykowy pojemnik (nie zapomnijmy o łyżeczce).
             
Powodzenia!!!

sobota, 25 października 2014

AKCJA ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI W NASZEJ SZKOLE W GAZECIE

Miło mi poinformować, że akcja Światowy Dzień Żywności w naszej szkole została opisana w artykule Gościa Niedzielnego nr 43/991 z dnia 26.10.2014 roku. 

A.K-W

piątek, 3 października 2014

16 PAŹDZIERNIKA
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

W związku ze Światowym Dniem Żywności zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję uwrażliwiająca uczniów oraz nauczycieli na problem marnowania żywności, wody oraz głodu i niedożywienia dzieci. 

Problemy związane z tymi tematami oraz ich rozwiązania zostały przedstawione na pracach wykonanych przez uczniów i uczennice klas 3B i 3C. Zapraszam do lektury. 









ZaPLONuj zmiany i gotuj w sposób, który pomaga innym !

 Zapraszamy do zapoznania się z metodą PLONowania zmian w swojej kuchni. Wypróbuj nasze metody i na stałe wprowadź je do swojego życia, po czym przekaż je innym - w ten sposób przyczynisz się do zapewnienia odpowiedniej ilości żywności wszystkim potrzebującym.



PLON to przede wszystkim praktyka. Poniżej znajdziesz wskazówki, w jaki sposób gotować, by pozytywnie wpływać na życie innych ludzi:

1. Nie marnuj jedzenia.

Cotygodniowe planowanie posiłków i sporządzanie listy zakupów w oparciu o przygotowany plan to doskonały sposób na ograniczenie ilości marnowanego jedzenia. Pomaga pamiętać, by przed wyjściem do sklepu sprawdzić zawartość lodówki i szafek kuchennych, a także uczy wykorzystywać resztki, zamiast automatycznie wyrzucać je do kosza. Na szczycie listy resztek najczęściej królują kanapki i zupy. Aromatyczny, niedzielny gulasz to tylko jedna z propozycji, pozwalająca spożytkować mięsne okrawki i pozostałe z tygodnia warzywa. Jeśli, będąc w restauracji, nie dasz rady zjeść wszystkiego, co zamówiłeś, poproś o zapakowanie. Lepiej wziąć na wynos, niż wyrzucić, szczególnie przy dzisiejszych cenach... Miej pod ręką samoprzylepne karteczki i umieszczaj je na każdej przygotowanej potrawie bądź napoczętym produkcie, zaznaczając na nich termin przydatności do spożycia. Poproś dzieci, by wymalowały na pojemniku na śmieci wielki, promienny uśmiech, oznaczający, że nie trafia tam nic, co nadaje się do jedzenia.

 2. Jedz produkty sezonowe.

Zachęć dzieci do zainteresowania się produktami sezonowymi, zakładając w ogrodzie lub na balkonie swój własny mini warzywnik. Zaopatrywanie się u lokalnych wytwórców, działających na niewielką skalę, nie jest kwestią jednoznaczną. Zasadniczo rzecz biorąc, produkty, które najszybciej tracą świeżość, najlepiej kupować od producentów miejscowych. Trzeba jednak pamiętać, że produkcja żywności w krajach rozwijających się stanowi źródło utrzymania dla milionów osób. Czas transportu pochodzących stamtąd produktów spożywczych to tylko jeden z czynników, mogących obniżać ich jakość; ważny jest także sam sposób przewożenia. Dlatego dystans, jaki żywność pokonuje od miejsca wytworzenia do obszaru zbytu, nie jest najlepszym miernikiem całkowitego wpływu transportu na jej jakość czy trwałość. Musimy przede wszystkim mieć świadomość, w jaki sposób różne produkty są wytwarzane, w jakich warunkach pracują zatrudnieni przy tym ludzie, i jak odbywa się ich transport. Dopiero wtedy, w oparciu o swój system wartości, będziemy mogli dokonywać świadomych, etycznych wyborów, dotyczących naszych zakupów.

 3. Mniej mięsa i nabiału.

Ubarw swój jadłospis, raz w tygodniu zastępując mięso warzywami. Masz mnóstwo wspaniałych możliwości; poeksperymentuj z różnymi daniami: warzywne burgery, omlety, zapiekanki... Jest w czym wybierać. Co zamiast nabiału? Spróbuj wyeliminować ze swoich ulubionych potraw produkty nabiałowe i zastąpić je innymi. Na przykład zamiast sera do sałatki dodaj awokado, na deser zamiast lodów na bazie śmietany, sięgnij po lody na bazie mleka kokosowego a do gotowania zamiast masła używaj oleju roślinnego lub oliwy.

 4. Wspieraj małych producentów żywności.

Produkty objęte kampanią Fair Trade przeważnie są łatwo rozpoznawalne dzięki logo, którym zostały oznaczone. Istnieją także specjalne certyfikaty – również posiadające własne logo – informujące konsumentów o sposobie wytworzenia danego produktu, a tym samym pomagające dokonywać etycznych wyborów i wspierać producentów, którzy dbają o równowagę ekologiczną swojego regionu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na tzw. żywność organiczną i ryby z kontrolowanych hodowli. Wspieraj lokalnych rolników, zaopatrując się na miejscowym targu w świeże warzywa, owoce i wiele innych produktów, wytwarzanych na niewielką skalę przez producentów z twojego regionu. Ich żywność doskonale smakuje, a brak fabrycznych opakowań umożliwia samodzielny wybór najładniejszych sztuk. Wykorzystaj swoją moc wpływu i wywieraj nacisk na koncerny spożywcze, by nie dyskryminowały drobnych gospodarstw rolniczych, oraz na polityków, by tworzyli warunki sprzyjające funkcjonowaniu tych gospodarstw.

 5. Gotuj z głową.

Spróbuj jak najczęściej przygotowywać potrawy, które nie wymagają korzystania z kuchenki, pieca czy mikrofalówki. Zaoszczędzisz prąd i wodę, a przy okazji będziesz mógł zaprosić do pomocy dzieci. Zachęć dzieci do jedzenia warzyw, układając różnokolorowe, warzywne obrazki i „buźki”. W miarę możliwości zrezygnuj z gotowania warzyw – surowe warzywa są zdrowsze i nawet smakują lepiej, gdyż zachowują wszystkie składniki odżywcze i swój naturalny aromat. Gotuj warzywa w minimalnej ilości wody, przykrywaj garnek pokrywką i zmniejszaj płomień, gdy tylko woda zacznie wrzeć. Te proste wskazówki pozwalają zaoszczędzić zarówno wodę, jak i energię. Wyłączaj urządzenia, których nie używasz, a najlepiej całkiem odłączaj je z prądu.

źródło:  http://www.pah.org.pl

sobota, 20 września 2014

WITAM ZDROWO
W NOWYM ROKU SZKOLNYM

Przepis na zdrową zupkę :)


Co powiecie za zupę z ciecierzycy? Ciecierzyca jest bogata w żelazo, potas, fosfor, błonnik i większość witamin z grupy B. Smacznego i oczywiście na zdrowie :)

źródło: https://www.facebook.com/ZachowajRownowage

czwartek, 12 czerwca 2014

Ankieta oceniająca żywienie i aktywność fizyczną młodzieży w Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu

Opracowanie ankiety oceniającej żywienie i aktywność fizyczną młodzieży w Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu przeprowadzone w dniach 1-6 czerwca 2014r.

Ankietę wypełniło 187 uczniów naszej szkoły. Wykonanie zadania w poszczególnych klasach wyglądało następująco:

Klasy 1:

1a - 5;  1b - 11;   1c - 11;   1d - 2;   1e - 3

Klasy 2:

2a - 8;   2b - 11;   2c - 22;   2d - 3;   2e - 1

Klasy 3:

3a - 17;   3b - 16;   3c - 31;   3d - 24;   3e - 22

Najlepiej sprawiła się klasa 3c, która w pełnym składzie wypełniła ankietę BRAWO !!!

Oto wyniki ankiety:

Ile posiłków jesz w ciągu dnia?




Czy jesz śniadanie przed wyjściem do szkoły?

144 uczniów - TAK
43 uczniów - NIE

Czy jesz drugie śniadanie w szkole?



Jak często jesz owoce i warzywa?

127 uczniów - CODZIENNIE
51 uczniów - CZASAMI
7 uczniów - SPORADYCZNIE
2 uczniów - NIE LUBIĘ OWOCÓW I WARZYW

Czy chętnie jesz nabiał?

166 - TAK
21 - NIE

Jaki jest twój ulubiony owoc? (wykres zawiera najwyższe wartości)



Jakie jest twoje ulubione warzywo? (wykres zawiera najwyższe wartości)


Czy codziennie jesz słodycze?

66 uczniów - TAK
121 uczniów - NIE

 Jakie jest Twoja ulubiona słodkość, po którą sięgasz najczęściej?


Jaka jest Twoja ulubiona przekąska między posiłkami?


Ile godzin dziennie spędzasz przed telewizorem lub komputerem?


Czy zawsze ćwiczysz na zajęciach z wychowania fizycznego?


Czy prowadzisz aktywny tryb życia ( uprawianie sportu, aerobic, systematyczna jazda na rowerze, spacery)??


Czy uważasz, że zdrowy tryb życia jest ważny?


Dziękuję serdecznie wszystkim którzy wypełnili ankietę!

Anna Kalisz-Walerowicz

środa, 4 czerwca 2014

ZDROWA ŻYWNOŚĆ KONTRA CHEMIA

W ramach organizowanego corocznie w naszej szkole Dolnośląskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Victor", którego tegorocznym tematem przewodnim była "Chemia życia codziennego" poświęciliśmy bardzo dużo uwagi związkom chemicznym dodawanym do żywności. Na plakatach przygotowanych przez młodzież naszego gimnazjum odnaleźć można było informacje o substancjach chemicznych, które mogą występować w żywności np. konserwanty, barwniki, antyutleniacze, emulgatory itp. Odpowiedzią na ten zestaw chemiczny  ulepszaczy była zaprezentowana zdrowa żywność. Przygotowane owocowo - warzywne "jeżykowe konstrukcje" zawierały  mnóstwo dobroczynnych witamin i składników mineralnych. Ukoronowaniem naszych działań był przygotowany dla uczestników solidny posiłek składający się z pysznych, zdrowych kanapek oraz dużej ilości świeżych i soczystych owoców. Sami zobaczcie jak to wszystko wyglądało.






Anna Kalisz-Walerowicz

sobota, 31 maja 2014

WIZYTA W CZEKOLADZIARNI KLASY 3E

W dniu 29.05.2014r. udałam się z klasą III e do "Czekoladziarni" na ulicę Połaniecką we Wrocławiu. Wycieczka ta odbyła się w ramach Programu Szkoła w Mieście. 

Podczas spotkania Pani prowadząca warsztaty opowiedziała nam historię powstawania czekolady od jej zarania czyli czasów Azteków, do czasów współczesnych.  Poznaliśmy też proces jej produkcji poczynając od plantacji drzew kakaowca, oglądając owoce i ziarna kakaowca, wąchając przyprawy dodawane tradycyjnie do czekolady oraz ucieraliśmy w moździerzach wonne mieszanki. Na koniec odbyła się degustacja gorącej czekolady mmm pycha...

Poniższy tekst oddaje w pełni opowieść którą poznaliśmy.



Alan MacDonald, „Czadowa czekolada”

by namiot


Proszę się poczęstować czekoladowymi ciekawostkami!


Szczypta historii

Dawno, dawno temu uprawiano ziarno kakaowe. Mroki niepamięci okryły tamten czas. Pierwsze znane w historii plantacje kakao założyli w Ameryce Środkowej Majowie, którzy potem używali ziaren do liczenia i płacenia. Kiedy Aztekowie zwyciężyli Majów, zmusili ich do płacenia daniny właśnie w ziarnie kakaowym. Do Europy przywiózł ziarno Krzysztof Kolumb w 1502 roku. Jego flota przejęła łódź handlową Majów. Uwagę odkrywcy przykuło to, że Majowie traktowali przypominające migdały ziarna z wyjątkową czcią. Kolumbowi dało to do myślenia, ale na tyle tylko, by zagrabić ziarna, a później podarować je królowi Hiszpanii, który się nimi szczególnie nie zainteresował. W 1519 roku Hernan Cortés, inny awanturnik rodem z Hiszpanii, wypił w Meksyku pierwszy łyk azteckiej czekolady. Uważa się też, że właśnie on sprowadził czekoladę do Hiszpanii (badacze twierdzą, że pojawiła się tam w latach 30. XVI wieku, razem z innymi smakowitościami z Nowego Świata, takimi jak awokado, wanilia czy pomidory).



Tabliczka pamiątkowa

Aby oddać hołd Aztekom, firma Cadbury stworzyła czekoladę Aztec. W 1978 roku wycofała jednak produkt z rynku, bo nie sprzedawał się dobrze. W 1999 roku wprowadzono ponownie krótką serię Aztec 2000.




Produkcja czekolady krok po kroku.







A oto kilka korzyści z jedzenia czekolady:

1. Zje­dze­nie ka­wał­ka ciem­nej cze­ko­la­dy na­tych­miast daje siłę i więk­sza wy­trzy­ma­łość. A poza tym po­ma­ga usu­nąć stres i na­pię­cie, co też prze­kła­da się na dobrą ener­gię i lep­sze sa­mo­po­czu­cie. 
2. Słodka tabliczka poprawia pracę serca. Dzie­je się to dzięki po­li­fe­no­lom, które wpły­wa­ją na ob­ni­że­nie ci­śnie­nia krwi, a to prze­kła­da się na rzad­sze wy­stę­po­wa­nie za­wa­łów, i to nawet o 50 proc.
3. Czekolada podnosi odporność organizmu. Po­bu­dza m.​in. krą­że­nie krwi i w ten spo­sób wzmac­nia się od­por­ność na wi­ru­sy i bak­te­rie, bo or­ga­nizm le­piej pra­cu­je i umie się chro­nić, gdy jest do­tle­nio­ny. 

Galeria zdjęć z wycieczki