czwartek, 29 maja 2014

"Niezwykłe owoce świata" - egzotyczny konkurs szkolny

W ramach realizacji Programu Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej w najbliższym czasie odbędzie się w naszym gimnazjum konkurs szkolny pt. "Niezwykłe owoce świata". Celem konkursu jest pogłębiane wiedzy na temat owoców, które występują na naszym globie a bardzo często nie wiemy o ich istnieniu. Posiadają one natomiast wiele cennych witamin i składników mineralnych jak również stanowią egzotyczne dzieła natury.

 W konkursie biorą udział wszystkie klasy II i III oraz osoby chętne z klas I.

Pierwszy etap to test, którego celem jest rozpoznanie jak największej ilości owoców na podstawie fotografii.  Uczniowie i uczennice z najlepszymi wynikami zakwalifikują się do drugiego etapu. W tej części natomiast trzeba będzie prawidłowo wskazać owoc na podstawie zapachu oraz smaku.

Nagrodą w konkursie jest bardzo egzotyczna niespodzianka :)

Oto kilka ciekawych okazów, które mam nadzieję, że zachęcą was do wzięcia udziału w konkursie.




Jaboticaba
Pochodzi z południowo-wschodniej Brazylii. Owoce rosną tuż przy samym pniu drzewa. Są filetowe z zewnątrz a w środku mają biały miąższ o kwaskowatym smaku. Można je jeść na surowo lub wykorzystywać do produkcji galaretek, napojów, dżemów, tart, win i likierów. Wielkością przypominają dojrzałe pomarańcze.


 Akebia
Ten fioletowy owoc rośnie w północnej Japonii, w rejonie Tohoku. Można go zbierać tylko przez dwa tygodnie na początku jesieni. Dla wielu Japończyków jest symbolem zmieniających się pór roku. Znak, że dojrzał i można go jeść to pęknięta skórka, która odsłania miąższ. W smaku jest słodko (środek) oraz gorzki (skórka).

 

Cytron
Znany także jako Ręka Buddy ze względu na swój charakterystyczny kształt: owoce przypominają palce. Wykorzystuje się go głównie jako dodatek do deserów. Ma też zastosowanie w produkcji perfum oraz medycynie.


Durian
 Bywa nazywany królem owoców, ale jego zapach zdecydowanie do królewskich nie należy. Z powodu intensywnej i nieprzyjemnej woni, jaką wydziela (przypomina ona zapach gnijącego mięsa), w niektórych miejscach publicznych znajdują się tabliczki z napisem „No durians”. Smak jest bardziej znośny od zapachu, ale spośród około 30 istniejących odmian duriana tylko 1/3 jest jadalna. 


 Karambola
W Polsce znana jako oskomian pospolity, bywa również nazywana gwiaździstym owocem. Nazwa wiąże się z kształtem, jaki przybiera owoc po przekrojeniu go na pół. Karmabola ma słodko-kwaśny smak, można ją jeść razem ze skórką i nasionami. Od jesieni do wiosny dostępna jest w niektórych polskich sklepach.


Mango
Inaczej posmak, posmacz. Pochodzi z Indii, ale obecnie uprawia się je we wszystkich rejonach tropikalnych. Mango ma jadalny, soczysty miąższ. Owoc można rozciąć na pół i wybrać miąższ łyżką lub obrać ze skórki i pokroić. W smaku intensywny, słodki, a zarazem cierpki, kwaskowaty, czasem z lekkim posmakiem terpentyny.


Pitaja
Inaczej pitahaya lub smoczy owoc. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, ale uprawiana jest obecnie także w południowo-wschodniej Azji, Nikaragui i Australii.
Pitaja ma jadalny biały lub różowy miąższ wraz z drobnymi nasionami. Owoc można rozciąć na pół i jeść łyżeczką lub obrać i pokroić w plastry. W smaku jest łagodny, słodko-kwaskowaty, przypominający nieco agrest lub kiwi.